Aktuality a oznamy

Sekcia
#blog

Publikované
01.08.2022

Prečo Erasmus+ na Cypre?

Vždy som rozmýšľala nad štúdiom v zahraničí. Vyskúšať si, aké to je opustiť krajinu, v ktorej som vyrastala, kde všetko poznám a kde sa dorozumiem rodným jazykom a zažiť niečo úplne iné. Rozhodla som sa, že to v zimnom semestri skúsim a absolvujem študijný ERASMUS+ pobyt na Cypre.

Takto na otázku „Prečo Erasmus+ na Cypre?“ odpovedá Martina Loyová, študentka bakalárskeho programu turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity v Prešove. A cestovateľka v rozprávaní pokračuje...

Prečo Erasmus+ na Cypre?

Krajinu som vybrala hlavne kvôli počasiu; nič nie je lepšie ako more, palmy a teplo. Keďže som mala jasno v tom, kam by som chcela vycestovať, celý proces sa začal pohovorom, ktorý sa konal v angličtine na overenie toho, ako ju ovládam. Následne som pokračovala vybavovaním dokumentov, komunikáciou so školami, vybavovaním ubytovania, zakúpením leteniek a taktiež poistenia. Odletela som v posledný augustový deň. Cesta bola jednoduchá, keďže som mala priamy let na Cyprus - konkrétne do Pafosu, odkiaľ moja cesta pokračovala autobusom do Lemesosu. Toto mesto sa stalo mojim domovom na celé štyri slnečné mesiace. Je to nádherné mesto bohaté na kultúru, vzdelanie, ale aj študentský život. Dominantou mesta je niekoľkokilometrové mólo, na konci ktorého je Marína. Piesočnatá pláž, palmy, tradičné cyperské jedlo a priatelia z celého sveta - presne takto vyzeral môj typický deň v Stredomorí. Kuchyňa na Cypre je veľmi chutná, obsahuje hlavne mäso, zeleninu a mliečne výrobky. Samozrejme, nesmie chýbať domáce víno. S Erasmus kamarátmi sme si veľmi obľúbili reštauráciu s názvom Meze. Systém tam funguje tak, že vám donesú niekoľko tradičných jedál v porcii predjedla, a vy tak máte možnosť ochutnať všetko, čo cyperská kuchyňa ponúka.

Prečo Erasmus+ na Cypre?

Škola ma milo prekvapila. Mala som obavy, aké to bude študovať po anglicky, ale učitelia boli nesmierne milí, ochotní a chápaví. Nemala som s ničím problém. Učivo mi bolo vždy dobre vysvetlené a aj napriek tomu, že som v niektorých prípadoch bola v triede jediná, ktorá nevedela po grécky, učiteľovi to neprekážalo. Ako nepovinný predmet som mala hodiny gréčtiny. Zvolila som si ju, pretože sa mi zdalo užitočné aj zaujímavé naučiť sa základy domáceho jazyka.

Bol to úžasný zážitok v mnohých smeroch. Spoznala som novú kultúru, získala som nových kamarátov, osamostatnila som sa a všeobecne môžem skonštatovať, že svoje rozhodnutie študovať v zahraničí vôbec neľutujem.

Martina Loyová - študentka FMEO PU

RNDr. Jana Mitríková, PhD. - FMEO PU

foto: Martina Loyová

Prečo Erasmus+ na Cypre?