Aktuality a oznamy

Sekcia
#blog

Publikované
01.02.2024

S našim kolegom Jakubom Horváthom na tému AI v digitálnom marketingu

Doktor Jakub Horváth pôsobí na Katedre marketingu a medzinárodného obchodu, kde vyučuje predmety v špecializácii Digitálny marketing. Tri roky bol Google Certified Trainer pre oblasť Business & Soft Skills. Pravidelne prednáša o digitálnych zručnostiach a digitálnom marketingu na viacerých slovenských univerzitách (TUKE, UNIZA, UCM v TT, EUBA a UK v BA), ale aj na konferenciách firiem (Profesia, Tatra banka, Orange a Green Fox Academy). Taktiež pravidelne zasadá v MBA komisii Digitálnej univerzity. Bol hosťom vo video podcastoch Marketing k obedu (Basta digital), Som Vychodňar, #PRESAH (Libellius) a Marketing v praxi (Levosphere). Poskytuje tiež služby ako freelance copywriter, social media a PR konzultant. S manželkou rozbieha salón s thajskými masážami. Na platformách GROWNi a Digital Marketing Club mentoruje mladých ľudí s potenciálom do budúcnosti. Baví ho marketing v praxi, ale aj ako veda.

Jakub Horváth - FMEO PU v Prešove

1. Aký význam prisudzujete AI v digitálnom marketingu?

AI sa už na úrovni digitálneho marketingu pomaly považuje za povinnú jazdu. Podľa môjho názoru je to však stále v plienkach. Ľudia sa ešte len učia používať dané nástroje, ale určite z nich nevedia vyťažiť maximum. Čo sa týka textových nástrojov tam je to jednoduchšie, ale pokiaľ ide o obrázky, či video, naučiť sa správne zadávať prompty a dosiahnuť požadovaný výsledok je momentálne poriadna výzva. 

2. V čom vidíte príležitosti, príp. hrozby využívania AI v digitálnom marketingu?

Tieto nástroje určite nedokážu nahradiť ľudskú prácu a kreativitu. Umelá inteligencia vie len to, čo do nej “nasypeme”, ale nemá ľudské emócie a kreativitu. Pri diagnostike v medicíne a iných odvetviach, kde sa diagnostikuje stav na základe veľkého množstva dát, to podľa mňa má opodstatnenie a dokáže to byť presnejšie ako človek. Každopádne tieto nástroje dokážu urýchliť a zefektívniť prácu marketérov a poskytnúť im iný pohľad na riešenie úloh a výziev, na ktorých pracujú. 

3. Využívate, príp. plánujete využívať AI vo svojich marketingových aktivitách?

Nástroje umelej inteligencie som integroval do svojej práce od počiatku ich vzniku, najmä v súvoslosti s “boomom” okolo ChatGPT. Uľahčujú mi prácu nielen pri mojej vedeckej činnosti (parafrázovanie textu, nájdenie zhody s inými publikáciami, štýl písomného prejavu, formátovanie zdrojov atď.), ale aj pri mojej marketingovej práci, hlavne pri obsahovom marketingu. Konkrétne pri tvorbe príspevkov na sociálne siete či písaní blogových príspevkov a pod.

4.  Aký význam prisudzujete štúdiu digitálneho marketingu na vysokej škole?

Osobne si myslím, že študovať v dnešnej dobe digitálny marketing je veľmi dobrým rozhodnutím. Každé odvetvie potrebuje predávať a podporiť tento predaj prostredníctvom vhodne zvolenej marketingovej stratégie. Nájsť si prácu, resp. uplatniť sa v tomto odbore, ak je človek šikovný, nie je žiaden problém. Veľakrát táto práca nie je viazaná na miesto a čas, resp. je veľmi flexibilná. Štúdium digitálneho marketingu určite odporúčam!

 Študuj novú špecializáciu Digitálny marketing

STAŇ SA ODBORNÍKOM NA DIGITÁLNY MARKETING

Vysoké školy a univerzity sa z hľadiska uplatniteľnosti študentov v praxi prispôsobujú požiadavkám trhu. Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu ponúka uchádzačom o vysokoškolské štúdium v rámci bakalárskeho študijného programu Obchodný manažment a marketing v študijnom odbore Ekonómia a manažment možnosť študovať špecializáciu Digitálny marketing.

Cieľom tejto špecializácie je študentom, ktorí uvažujú profesionálne sa uplatniťv oblasti e-commerce, či digitálneho marketingu (online marketingu) odovzdať z pohľadu vedy a praxevedomosti a kompetencie digitálneho marketéra.

OTÁZKY A ODPOVEDE

Zaujala Vás špecializácia Digitálny marketing? Radi Vám odpovieme na všetky otázky. Neváhajte nás kontaktovať cez náš kontaktný formulár Na otázky Vám odpovie doc. Mgr. Richard Fedorko, PhD. člen Katedry marketingu a medzinárodného obchodu.