Aktuality a oznamy

Sekcia
#udalosti

Publikované
22.02.2018

Na FM súťažili stredoškoláci na ekonomickej olympiáde

Stredoškoláci z Prešovského kraja sa stretli v utorok na krajskom kole ekonomickej olympiády, ktoré pripravil inštitút INESS v spolupráci a partnerstve s Fakultou manažmentu Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, ktorá je spoluorganizátorom Ekonomickej olympiády. Žiaci, prichádzajúci zo stredných škôl z celého kraja, písali súťažné testy v najväčšej aule fakulty. Minimálne päť najúspešnejších účastníkov z Prešovského kraja postúpi do finále. Národné kolo súťaže sa uskutoční 26. apríla v Bratislave. Pre TASR to uviedol Ing. Róbert Chovanculiak, PhD. z INESS.

Podľa jeho slov ich cieľom bolo ukázať študentom na stredných školách, že aj ekonómia vie byť zábavná a môže to byť niečo, čo ich dokáže v živote napĺňať. "My sme sa snažili dávať otázky aj zo života, aby žiaci vedeli aplikovať klasickú ekonómiu, ale aj finančnú matematiku a podnikovú ekonómiu do praxe. Aby rozmýšľali ekonomicky a nemuseli vypisovať nejaké poučky a definície," povedal Ing. Róbert Chovanculiak, PhD. Súťažiaci mali na testy 45 minút. Výsledky sa dozvedia v marci prostredníctvom svojich škôl.

Vo finálovom kole bude aj ústna časť skúšky, otázky budú študentom klásť zástupcovia Národnej banky Slovenska a skúsení ekonómovia zabehnutých firiem.

Ide o prvý ročník ekonomickej olympiády u nás. Preto organizátorov mimoriadne teší, že do prvého kola sa prihlásilo 4000 študentov, čo je rovnaký počet, aký sa zúčastnil v Českej republike, hoci Slovensko má dvakrát menej obyvateľov. Do druhého kola postúpilo okolo 900 študentov predovšetkým z gymnázií a hotelových aj obchodných akadémií. V Prešove súťažilo okolo 70 žiakov z 27 škôl. Ing. Chovanculiak, PhD. doplnil, že na východe bol o ekonomickú olympiádu najväčší záujem a z Prešovského a Košického kraja sa prihlásilo niekoľkonásobne viac študentov ako z Bratislavského či Nitrianskeho kraja.

Dekan Fakulty manažmentu PU prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, Ph.D. uviedol, že privítali možnosť podieľať sa na organizovaní takéhoto podujatia. Keďže išlo o druhé kolo olympiády, je predpoklad, že medzi súťažiacimi boli naozaj tí najlepší žiaci. Fakulta manažmentu prijíma študentov, ktorí majú záujem o ekonomiku a možno aj z týchto účastníkov olympiády raz budú ich poslucháči.

Viac priestoru na oboznámenie sa so štúdiom manažmentu získa verejnosť a hlavne stredoškoláci počas Dňa otvorených dverí na Fakulte manažmentu PU, ktorý chystajú na utorok 6. marca. 2018.

Zdroj: TASR