Aktuality a oznamy

Sekcia
#blog

Publikované
01.11.2022

Multietnickosť Macedónska vo vôňach a chutiach

Závan orientu, tureckej a arabskej kávy, tzatziki, turecká baklava, ale aj štipka indického korenia. Všetky tieto chute nájdete prítomné v kuchyni národov žijúcich v Severnom Macedónsku, odkiaľ pochádza Ebrar Redepi, turecký Macedónec žijúci už celé desaťročie v Košiciach.

Gastronómiu Macedónska, jeho exotické vône a chute predstavil študentom študijného programu Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo na FMEO PU v Prešove v rámci predmetu Turistické destinácie Európy Ebrar Redepi, majiteľ orientálnej kaviarne a cukrárne v Košiciach. Prednáška sa konala 29.4.2022, pripravila ju Katedra turizmu a hotelového manažmentu FMEO PU. Ebrar sa narodil v mestečku Vrapčište, ktorému sa hovorí aj mesto zmrzlinárov. Turci a Albánci tu žijú približne v rovnakom počte, v menšine sú Macedónci. Multikultúrnosť sa podľa Ebrara prejavuje v mentalite obyvateľov mesta, ich jazykových zručnostiach, no predovšetkým v pestrej gastronómii. Je to zmes balkánskej a tureckej kuchyne, ktorá v sebe zahŕňa vplyv gastronómie Albánska, Grécka, blízkeho Východu, ale aj Indie. Jeho prednáška začala premietnutím ukážky relácie Dedivizeň, ktorú RTVS s Ebrarom natočila a odvysielala pred pár týždňami.

Prednáška z praxe - Ebrar Redepi, turecký Macedónec žijúci už celé desaťročie v Košiciach

Ebrar v nej predstavil prípravu karamelizovaného čierneho čaju s bergamotom a kardamómom, kolegyňa Miška varila tureckú a arabskú kávu v džezve v horúcom piesku. Keďže pri servírovaní tureckých raňajok ponúkajú denne tureckú špecialitu kuskus so sirupom z granátového jablka, pripravil ju aj s prílohou cacik (turecky sa číta džadžik). Toto jedlo z jogurtu, uhorky a kôpru je pre nás známejšie pod názvom tzatziki. Vo svojej prednáške sa okrem geografickej charakteristiky svojej rodnej krajiny venoval predstaveniu kultúry, jazykov, no aj ďalších jedál typických pre jej gastronómiu. Popisom prípravy a ich fotografiami v pripravenej prezentácii zaujal všetkých prítomných študentov. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie patrí určite kebab a jeho rôzne verzie; ďalej hroznové listy plnené ryžou – Yaprak Sarma, či typické balkánske jedlo gravče tavče (zapekaná biela fazuľa s klobásou, najčastejšie hovädzou, v hlinenej miske).

Prednáška z praxe - Ebrar Redepi, turecký Macedónec žijúci už celé desaťročie v Košiciach

Prednáška z praxe - Ebrar Redepi, turecký Macedónec žijúci už celé desaťročie v Košiciach

Osobitnú kategóriu predstavujú balkánske zákusky a zmrzlina. Náročná príprava zmrzliny sa odzrkadľuje hlavne v požiadavkách zákazníkov, s ktorými Ebrar a jeho otec denne komunikujú. Podľa želania vyrobia či už diabetickú zmrzlinu, alebo rôzne vegánske bezlaktózové verzie. Po prednáške a odprezentovaní videa a fotografií nasledovala ochutnávka azda najznámejšieho a najobľúbenejšieho tureckého zákusku, sladkej baklavy s pistáciami. Aj napriek tomu, že na prednáške bolo takmer sto študentov, ochutnal ju každý z nich. Týmto sa chceme Ebrarovi poďakovať a zaželať mu všetko dobré. Sme veľmi radi, že sa táto prednáška mohla konať s osobnou účasťou študentov, a po veľmi dlhom čase aj v režime bez rúšok. Veríme, že sa po letnom období voľna stretneme s ďalšími odborníkmi z praxe.

RNDr. Jana Mitríková, PhD. - FMEO PU

Foto: archív Ebrar Redepi a autorka