Aktuality a oznamy

Sekcia
#blog

Publikované
12.07.2022

Náš úspešný absolvent Mgr. Kristián Ungrady manažuje pobočku LIDL v. o. s. Slovensko na Levočskej ulici v Prešove

Náš absolvent Mgr. Kristián Ungrady po úspešnom absolvovaní našej fakulty dostal príležitosť riadiť tím 35-tich ľudí a získať TOP manažérsku pozíciu v nadnárodnom reťazci LIDL.

Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu sa zaujíma o svojich úspešných absolventov aj po ukončení štúdia. Rozhodli sme sa preto osloviť nášho absolventa, ktorý sa dostal takmer bez praxe na top manažérsku pozíciu.

Spoločnosť Lidl nie je potrebné nijak detailne predstavovať, každý tento obchodný reťazec pozná, ale predsa si o ňom niečo v krátkosti povieme.

Lidl je nemecká sieť supermarketov, ktorá pôsobí vo viac ako 30 štátoch Európy. Okrem Európy, Lidl rozšíril svoje pôsobenie aj v USA. Spoločnosť sa zaoberá hlavne predajom potravinárskeho a spotrebného tovaru. V Európe je najväčším a na svete druhým najväčším diskontným reťazcom. Spolu s Kauflandom spadajú do skupiny Schwarz Gruppe. Skupinu Lidl & Schwarz KG založil v roku 1930 v nemeckom meste Neckarsulm p. Josef Schwarz. Prvá predajňa bola otvorená v Ludwigshafene - Mundenheim v roku 1973. Do 15 rokov od založenia Lidl otvoril v Nemecku cez 450 predajní a zamestnáva cez 5 000 ľudí. Od roku 1989 Lidl expanduje aj do iných štátov. Na Slovenský trh prišiel Lidl v roku 2004, kde otvorili naraz 14 predajní. Momentálne ma Lidl na Slovensku už 155 predajní a 3 logistické centrá (Prešov, Nemšová a Sereď). Lidl je silne dynamická spoločnosť, ktorá neustále rastie, napreduje, a najmä prináša nekonečné možností.

Mgr. Kristián Ungrady

Kristián, predstav sa našim študentom a podeľ sa s nimi o svoj príbeh, ako si sa dostal na manažérsku pozíciu v spoločnosti Lidl.

Volám sa Kristián Ungrady a od Novembra 2020 pracujem pre spoločnosť Lidl. Po škole moje cesty neviedli priamo do Lidlu, skúšal som pracovať ako manažér pre menšiu firmu, ktorá sa zaoberala predajom záhradnej techniky, a taktiež som mal na starosti e-shop, no časom som sa tam začal nudiť. Potreboval som niečo dynamické, a hlavne niečo, kde môžem kariérne rásť a mať stabilitu. Poslal som si teda prihlášku do spoločnosti Lidl na Trainee program. Celý proces obsahoval štyri výberové kolá pohovorov, boli to úplne iné pohovory, na ktoré som bol zvyknutý, ako napr. hranie rolí, ale každé kolo pohovoru ma veľmi bavilo, pretože mám rád výzvy. Zároveň musím uznať, že pohovory boli vedené v priateľskej atmosfére, a taktiež na profesionálnej úrovni. Pri podpise zmluvy som dostal ako bonus firemné auto, ktoré môžem využívať aj na súkromné účely, čo hodnotím ako veľký benefit.

Následne som absolvoval 12 mesačný Trainee program, prešiel som si všetky pozície od predavača až po manažéra predajne. Bola to skvelá skúsenosť hlavne preto, lebo teraz viem zhodnotiť náročnosť práce na každej pozícii a čas potrebný na vykonanie danej práce, a zároveň poznám procesy. Ako veľké pozitívum hodnotím to, že som mal možnosť školiť sa na viac ako sedem predajniach a vďaka tomu som spoznal kopec skvelých ľudí, a zároveň pri školení na každú pozíciu, mi bol pridelený tréner, ktorý sa mi venoval počas zapracovania. Trainee program som úspešne zvládol, ešte skôr ako to býva zvyčajne. Už po ôsmich mesiacoch som dostal na starosť “svoju” predajňu.

Začiatky neboli najľahšie, ale všetko sa dá ak sa chce, hlavne ak máte okolo seba tím ľudí s ktorými viete vychádzať a viete im ukázať, že aj vy viete pracovať a záleží vám na tom. Momentálne riadim predajňu na Levočskej ulici v krajskom meste Prešov. Mám pod sebou 35 zamestnancov. Kľúčom k úspechu je podľa mňa komunikácia, otvorená spätná väzba a chuť meniť veci, lebo vďaka komunikácií a spätnej väzbe vieme zlepšovať seba, ale aj iných. Moje motto v tomto smere znie: „Keď rozprávate hovoríte len to, čo ste sa už naučili, ale keď počúvate, učíte sa nové veci.” Nebojte sa v živote skúšať nové veci, nedá sa robiť to isté a očakávať iný výsledok. Lidl je presne tá spoločnosť, ktorá plne podporuje mladých ambicióznych ľudí, ktorá neberie, ale hlavne dáva. Ak máš rád/a výzvy a rád/a sa učíš nové veci, tak neváhaj a pridaj sa k nám.

Spoločnosť Lidl ponúka možnosti pre každého. Momentálne hľadá tieto pracovné pozície:

  • manažér/ka predajne,

  • trainee manažér predajne,

  • zástupca manažéra predajne a asistent manažéra predajne,

  • predavač/ka pokladník,

  • prácu pre študentov.

Ak si myslíš, že nie si stvorený pre obchod, resp. manažérsku pozíciu, máš možnosť pracovať na logistickom centre na personálnom oddelení, resp. oddelení výdaja, kompletácie a dispo-controllingu.

LIDL v. o. s. Slovensko na Levočskej ulici v Prešove

Ako spomínate na štúdium na FMEO?

Štúdium na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu mi dalo veľa. Nikdy nezabudnem na môj prvý zápočet z marketingu, keď nám doktorka Oleárová povedala, že si dáme zápočet z cca 110 strán a ja som to na prvýkrát nedal, chcel som to vzdať, povedal som jej, že končím, ale ona mi vtedy povedala, prihlásili ste sa tak, ukážte čo je vo vás. Marketing ma bavil, a tak som šiel do toho. Dotiahol som to na prospechové štipendium. Počas štúdia som zistil, že na každého funguje nejaká páka, mne veľmi pomáhajú výzvy. Poviete mi, že toto sa nedá a ja vám prinesiem sedem riešení, ako sa to dá. Štúdium na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu hodnotím ako najkrajšie časy, až na vysokej škole sa učíte, aspoň z časti, ako to funguje v živote.